Publikováno Napsat komentář

Minestrone: italský zázrak mezi polévkami

Minestrone (z italského minestra – polévka, s augmentativní příponou -one, tedy ve významu „velká polévka“) je hustá  zeleninová polévka. Mezi obvyklé ingredience patří především  rajčata, dále fazole, cibule, celer, mrkev, a případně další zelenina.

Neexistuje žádný pevně daný recept, většinou se prostě uvaří zelenina, jaká je v daném ročním období k dispozici, někdy navíc těstoviny či rýže. Detaily receptu se liší i krajově. Většinou je vegetariánská, někdy se přidává maso nebo se jako základ použije masový vývar. Minestrone je jedno z nejoblíbenějších jídel italské kuchyně Původně to byla součást tzv. cucina povera, tedy chudé kuchyně. Šlo o velice skromný pokrm, většinou podávaný jako hlavní jídlo.

Platí přitom, že každý z regionů si do ní přidává něco svého. Římská verze obsahuje hnědé fazole, zatímco v Toskánsku přidávají fazole bílé. Silná zeleninová polévka vám dovolí popustit uzdu fantazie a spotřebovat přebytky ze zahrádky či spíže. Příprava polévky je velmi jednoduchá a zvládne ji i úplný začátečník. Možná dokonce zjistíte, že máte nevědomky tento středomořský skvost ve svém kuchařském repertoáru. Nebojte se uvařit hned napoprvé velký hrnec. Minestrone chutná skvěle i studená a po uležení v chladničce je snad ještě chutnější než čerstvě uvařená.

Minestrone chutná nejlépe s bílým italským chlebem a sklenkou dobře vychlazeného vína. Pokud by se vám zdála výsledná chuť málo výrazná můžete si na talíř přidat opečenou slaninu, bazalkové pesto nebo zakysanou smetanu. Nebojte se experimentovat a během vaření přihodit hrst sušených hub, kapustu, lilek nebo čerstvé bylinky (rozmarýn, hladkolistou petrželku, rozmarýn, tymián, bazalku). Milovníci pikantních pokrmů mohou základ polévky vyšperkovat pokrájenou chilli papričkou. V některých receptech jsou fazole nahrazeny těstovinovou rýží.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *